Kategorie
Różne

Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny

Chociaż banki wciąż preferują kredytobiorców zatrudnionych na umowę o pracę, coraz łatwiej otrzymać kredyt osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
W ten sposób banki pomału dostosowują swoją ofertę do realiów polskiej gospodarki.

Wynika to z tego, że coraz więcej osób chce być „na swoim” lub prowadząc działalność, wykonują usługę dla swojego byłego pracodawcy.

 

Działalność gospodarcza a zdolność kredytowa

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu Ci kredytu, bardzo dokładnie przeanalizuje sytuację finansową Twojej firmy. Przyszły kredytodawca zbada Twoje przepływy finansowe z ostatnich 12 miesięcy.

Im wyższy masz dochód, tym wyższa będzie Twoja zdolność kredytowa. Ważne aby dochód był stabilny i wzrastał. Rozbieżności między miesięcznymi wpływami nie powinny przekroczyć 30%. W przeciwnym razie bank może odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny.

 Jeżeli myślisz o kredycie hipotecznym, skorzystaj z pomocy Twojego biura rachunkowego i wspólnie ustalcie, którą formę opodatkowania wybrać. Najlepiej oceniane przez bank są IDG, które rozliczają się Książką Przychodów i Rozchodów.

Wiarygodność przedsiębiorcy – kredyt hipoteczny 2021 roku

Podobnie, jak w przypadku klientów indywidualnych bank sprawdzi, czy regulujesz na czas swoje zobowiązania. Do wniosku będziesz musiał załączyć zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS i w Urzędzie Skarbowym.

Kredytodawca sprawdzi także historię kredytową Twoją i Twojej firmy w Biurze Informacji Gospodarczej i w Biurze Informacji Kredytowej, a także w innych popularnych bazach.  Oznacza to, że jeżeli zdarzyły Ci się rażące opóźnienia w spłatach, zalegasz z ratami, – prawdopodobnie nie otrzymasz kredytu. Kontroluj swój BIK- pobierz raport.

Jak długo trzeba prowadzić działalność gospodarczą, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Na pewno nie otrzymasz kredytu hipotecznego tuż po otwarciu działalności gospodarczej. W większości przypadków oferta jest przeznaczona dla firm, które prosperują od  co najmniej 12 miesięcy. Dla banku oznacza to, że firma jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej, a Ty posiadasz odpowiednie doświadczenie.

Co ciekawe Banki są bardziej elastyczne dla osób, które prowadzą działalność, ale wciąż wykonują pracę dla byłego pracodawcy. W takim przypadku bank może uznać okres zatrudnienia u pracodawcy za prowadzenie własnej działalności gospodarczej.