Kategorie
Różne

Kredyt hipoteczny- co po kolei, czyli jak mądrze wziąć kredyt mieszkaniowy

1.    
Zbadaj swoją zdolność kredytową –
sprawdź na jaką kwotę kredytu faktycznie Ciebie stać zanim rozpoczniesz
poszukiwania wymarzonej nieruchomości . 

 

2.    
Sprawdź swoją historię kredytową –
jeśli jej nie masz, zbuduj ją, dla banków (zaraz po tych co mają złą historię)
niepewni klienci to tacy, którzy nic nigdy nie wzięli.
 

3.    
Dobrze mieć  historię kredytową. Niech to będzie krótki okres spłaty 6-12 m-cy. Weź np. drobną pożyczkę gotówkową na dowolny cel, kup coś na raty (pralkę,
lodówkę, telefon).
 

4.    
Posiadasz zobowiązania? Spłacaj je terminowo. Nawet niewielkie opóźnienia mają negatywny wpływ na Twoją ocenę w banku. Jeżeli jest taka możliwość, zamknij te zobowiązania z których nie korzystasz (karta kredytowa).

 

5.    
Jeśli w przeszłości miałeś aktywne produkty Bankowe, pobierz raport BIK. Sprawdź swoją ocenę punktową oraz upewnij się, że nie ciągną się za Tobą niezapłacone złotówki.
 

6.    
Wkład własny. Rekomendowane jest 20%, ale finansowanie można uzyskać posiadając 10%. Jako eksperci, polecamy zwiększenie wkładu do wymaganej wartości, dlaczego? Ponieważ na start masz mniejszą ratę i możliwość wynegocjowania lepszych warunków. 

 

7.    
Porównaj oferty kilku banków. Najlepiej poproś o symulację eksperta hipotecznego. Nie składaj w ciemno wniosków i nie rób niepotrzebnych zapytań. 

 

8.    
Postaraj się o dobrą umowę ze swoim pracodawcą. Najlepiej rozpatrywane
w bankach są umowy na czas nieokreślony, ale umowa na czas określony , kontrakt czy emerytura i renta nie zamykają ci drogi do pozyskania kredytu.
 

9.    
Prowadzisz działalność gospodarczą? Zadbaj o dobre dochody. Pamiętaj, że
o kredyt mieszkaniowy możesz ubiegać się dopiero po 12 miesiącach
od rozpoczęcia.
 

10. 
Dobrze przemyślany wybór nieruchomości. Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Zasięgnij opinii eksperta i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Weź pod uwagę czy ma być to Twoje docelowe wymarzone własne M, źródło dodatkowego dochodu, czy przejściowa nieruchomość. 

11. 
Przygotuj się na dodatkowe koszty. Poza dodatkowymi produktami bankowymi, musisz być pamiętać o opłatach związanych z notariuszem, nieruchomością
i rzeczoznawcą majątkowym. Do uiszczenia będzie np. podatek od czynności cywilno -prawnych jeśli zakup jest z rynku wtórnego.