Kategorie
Różne

Pytania i odpowiedzi cz.3

11. Refinans hipoteki – to się nie opłaca

Oczywiście, że opłaca! Refinansowanie hipoteki obejmuje kwotę jaka pozostała do spłaty i często nie wydłuża okresu spłaty kredytu. Plus dla nas jest taki, że zapłacimy niższą marżę a co za tym idzie niższą ratę. Pamiętaj! Konieczna jest wnikliwa analiza, tak aby potwierdzić opłacalność zmiany oferty kredytowej

12. Muszę zapłacić pośrednikowi za „zrobienie kredytu”

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami uregulowała te kwestie.

13. Pośrednikowi zależy wyłącznie na tym ile zarobi

Pracujemy po to żeby zarabiać- to chyba oczywiste. Wynagrodzenie otrzymujemy w momencie uruchomienia kredytu. Do tego czasu jesteśmy zobowiązani dołożyć wszelkich starań aby pozytywnie przeprowadzić proces kredytowy. Wiąże się to z dokładnym przeliczeniem zdolności kredytowej, rzetelnym przedstawieniem ofert bankowych, pomocą
w skompletowaniu i przedłożeniu wszelkich wymaganych do procesu dokumentów. Niekiedy bywa to trudne i zajmuje czas. Nasz los jest związany z sukcesem naszego klienta.
A wiadomo,  że dobrze obsłużony klient  chętniej poleci nas swoim znajomym.

14. Bank zabierze mi nieruchomość bo spóźniłem się ze spłatą raty

Właściwie to bankom nie zależy aby od razu wypowiadać umowy. Proces taki jest długi, uciążliwy i wiąże się z wysokimi kosztami. Nie dość ,że nieruchomość zostanie sprzedana dużo taniej niż jest warta to jeszcze zyski ze sprzedaży zostaną podzielone na komornika. W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe. Ustawa o kredycie hipotecznym zawiera szereg podpowiedzi co zrobić w przypadku wystąpienia opóźnień. W propozycjach znajdziemy np. wakacje kredytowe lub karencję. Dopiero po wyczerpaniu możliwości pomocy i braku ustosunkowania się przez kredytobiorcę dochodzi do przejęcia i sprzedaży mienia. Ponadto kredytobiorca w ramach ustawy ma prawo sprzedaży nieruchomości w trybie niewymuszonym, tak aby uzyskać możliwie wysoką kwotę sprzedaży.

15. Mam kredyt, ale to Bank jest właścicielem

Stajesz się pełnoprawnym właścicielem od chwili nabycia nieruchomości. Bank jest wierzycielem i posiada ograniczone prawa rzeczowe. To ty zarządzasz nieruchomością, możesz ja np. wynająć lub sprzedać. Dopóki jesteś kredytobiorcą pamiętaj aby terminowo spłacać raty kredytu.