Jak się robi kredyt hipoteczny w Hiszpanii

P.Wysocki

Z praktyki powiem, że jest to droga usłana różami z kolcami.  Problem w Hiszpanii polega na braku doradców z odpowiednim przygotowaniem i chęciami, szczególnie jeśli dołożymy do tego manianę.  Ilość oddziałów została mocno ograniczona. Kolejną barierą jest język nawet jeśli dogadasz się po angielsku to i tak wszystkie dokumenty końcowe są po hiszpańsku.  

W wielu bankach żeby rozpocząć proces kredytowy należy otworzyć konto osobiste, ktoś to mówi że ma dla ciebie decyzję a Ty nie masz konta mówi nieprawdę: 

 • Zebranie dokumentów zgodnie z wymogami banku w którym składasz wniosek:
  Sprawdz dokładnie jakie doksy muszisz przedstawić, musisz dokładnie zrozumieć do masz dostarczyć. Może się zdarzyć że będziesz musiał tłumaczyć niepotrzebne dokumenty
 • Umówienie spotkania:
  Każda wizyta w banku wymaga umówienia, to nie jest tak, że możesz złożyć wniosek kredytowy bo masz czas. Musisz umówić wizytę albo przez internet albo przez kontakt osobisty z doradcą.
 • Złożenie podstawowych dokumentów:
  Jeśli już uda się złożyć dokumenty podczas wizyty i jeśli się dogadasz może uda się zrobić scoring. Ale niektórzy doradcy w banku wysyłają do specjalnej komórki Twoje papiery żeby sprawdzić czy mogą przyjąć Twój wniosek. Czekasz 10 dni….
 • Rozpoczęcie procesu
  Jeśli masz zielone światło na złożenie wniosku musisz dostarczyć komplet dokumentów , ale nie myśl sobie że to już koniec. Będziesz wielokrotnie proszony o uzupełnienia….